Web Sitesi Tasarımcıları Yazı Tipi Seçme Hakkında Ne Bilmeli?

Web Sitesi Tasarımcıları Yazı Tipi Seçme Hakkında Ne Bilmeli?

Web sitesi tasarımcılarının, seçebilecekleri sonsuz font seçenekleriyle gerçekten kutsandığını düşünebilirsiniz.

Ancak, web sitesi tasarımı için mükemmel yazı tipini seçmeyi çok daha zorlaştırıyor, özellikle de en fazla üç farklı yazı tipi kullanmaları gerektiğini düşünüyor.

Web siteleri için en uygun yazı tipini seçme işini daha da zorlaştıran şey, web tasarımcılarının karakter aralığı (harflerin arasındaki boşluk), hizalama, hizalama ve satır yüksekliği gibi bazı şeyleri de hesaba katması gerektiğidir.

Dolayısıyla, web sitesi tasarımcılarının web sitesi tasarımları için en uygun yazı tipini bulmalarına yardımcı olacak dört uygulaması kolay pratik ipucu.

Yükleme Süresi Düşünün

Yükleme süresi, sahip olması gereken özellikler listesinin başında olmalıdır. Çok basit – eğer bir font bir flaşa yüklenemiyorsa, kullanmamalısınız.

Bu gün ve yaşta İnternet kullanıcıları, birkaç saniye içinde yüklenemezse bir sayfa bırakacaktır. Söylemeye gerek yok, bu kesinlikle herhangi bir web sitesi için iyi değil. Bu nedenle, doğru yazı tiplerini ararken, hız için test etmeyi unutmayın

Uyumluluk Düşüncesi Verin

Web tasarımınızda kullanılan font, modern web ara yüzleriyle çalışmalıdır. Bunu başarılı bir şekilde yapmak için, yazı tipinizi hem mobil hem de masaüstü çeşitli cihazlarda test etmeniz gerekecektir (yalnızca Google Fonts tarafından sunulan seçeneklerden birini kullanmanın en iyisi olduğunu görebilirsiniz).

Okunabilirliği Kontrol Et

Metnin gerçek kolaylıkla okunabilmesini sağlamaya yardımcı olacak bazı temel hususlar vardır. Günün sonunda, gözlerinizin hangi yazı tipini istediğini seçebilirsiniz, ancak arka plan ile metin arasında yeterli kontrast yoksa,

İnternet kullanıcılarının okuması zor olacaktır. Bu yüzden vuruş ağırlığına, rengine ve boyutuna dikkat edin.

Kaynakları Kullanın

Birçok web sitesi tasarımcısı fontları etkili bir şekilde eşleştirmenin zor olduğunu düşünüyor. Neyse ki kolaylaştırmak için kaynaklar var.

Örneğin, Google Fonts gibi bir web font hizmeti yardımı ile font kombinasyonlarını görüntüleyebilirsiniz.

Bu harika bir ücretsiz kaynak – kullanın! Yine de, ilk seçenek genellikle çok fazla kullanılan kombinasyondur, bu nedenle son kombinasyonu seçmeden önce biraz daha kaydırmaya devam etmek en iyisidir.

Google Fonts’a ek olarak, yalnızca bir kaynaktan bahsedecek Adobe Typekit de var. Bu yazı tiplerinin çoğuna yalnızca çevrimiçi olarak kullanmanıza izin verilecek olsa da, çok çeşitli yazı tiplerine erişirken bu harika bir araçtır.

Doğru yazı tipini seçmek, hiçbir web tasarımcısının acele etmemesi gereken bir işlemdir. O yüzden yavaşla ve seçici ol.

Sadece Helvetica’nın popüler olması, onu kullanmanız gerektiği anlamına gelmez. Doğru karışımı vurduğunuzda, metni nasıl tamamladığını görmek ve web sitesi tasarımının gerçekten hayata geçmesine yardımcı olmak için memnuniyet verici olacaktır.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİZE ULAŞIN

HARİTADAKİ YERİMİZ